فیلترینگ و راهپیمایی اربعین

سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته پیش بین ۲۴-۳۰ ساعت مشغول بالاآوردن یک مدیاسنتر(Media Center) روی رزبری پای(Raspberry Pi) بودم، که مثلا بتوانم به صورت استریم فیلم، سریال … ببینم و دیگر لازم نباشد برای دیدن ویدئوهایم روی سیستم‌های دیگر آن‌ها را با فلش جابجا کنم.

در نهایت به نظر موفق شدم، البته هنوز باید مدتی بگذرد و استفاده کنم ببینم آنچه می‌خواستم شده یا نه.

نکته اینجاست که اگر فیلترینگ جمهوری اسلامی نبود، در ابتدا حتی شاید به انجام این کار هم نمی‌رسیدم. چون قبل از این مدتی از Plex استفاده می‌کردم و مقدار خوبی از مشکلاتم را حل می‌کرد. اما یک مرتبه سایت آن فیلتر شد. حالا هم کاری که می‌شد در ۴-۵ ساعت انجام شود، ۲۴-۳۰ ساعت طول کشید به خاطر انواع فیلترینگ‌ها و تلاش من برای دور زدنشان تا تأثیر کمتری در کیفیت بگذارد.

تقلا برای دور زدن فیلترینگ باعث شد منی که اکثرا صدا و سیما نمی‌بینم مگر اینکه فردی دیگر از اعضای خانواده در حال مشاهده باشد و حتی در این صورت هم بعد از مدتی فرار می‌کنم یا تلویزیون را خاموش، مدت بیشتری مخاطب برنامه‌های تلویزیونی به خصوص اخبار باشم.

برنامه‌های تلویزیون و به خصوص بخش زیادی از اخبار در مورد پیاده روی اربعین بود، من هم شاکی از اینکه چرا در مقابل ظلم‌های جمهوری اسلامی هیچ کاری نکرده‌ام. حتی درست حسابی فکر هم نکرده‌ام ببینم واقعا این کاری که می‌کنم، یعنی تلاش برای دور زدم و عدم واکنش قابل مشاهده راه حل معقولی هست یا نه. چرا یک چندم این وقت و هزینه‌ای را که برای دور زدن فیلترینگ و … می‌گذارم برای فکر کردن به کل مسأله نزاشته‌ام. چرا صدایم در نمی‌آید…

به اربعین فکر می‌کنم، ظلم و ظلم ناپذیری یکی از ارکان ماجرای کربلاست. اگر تا قبل از فیلتر شدن تلگرام، فیلترینگ و دور زدن آن مسأله گروه کوچکی از مردم حاضر در این کشور بود. بعد از آن مسأله‌ای تقریبا عمومی شد.

از این جهت راهپیمایی ایرانی‌هایی که هر روز درگیر فیلترینگ هستند برایم مسخره است. شاید اگر همه ما که فکر می‌کنیم مورد ظلم قرار گرفته‌ایم بر سر قوه قضاییه فریاد می‌کشیدیم و به سمت آن راهپیمایی می‌کردیم، تلگرام و بسیاری سرویس‌های دیگر فیلتر نمی‌ماندند.

من در خانه‌ام نشسته‌ام و کاری نمی‌کنم. به واکنش نشان ندادنم می‌شود ایراد گرفت اما مسخره نیست ولی راهپیمان اربعین کارشان، راهپیماییشان مسخره است. مثل آن می‌ماند عده‌ای که حتی سواد خواندن نوشتن ندارند(امکان پیدا کردن سواد را داشته‌اند) در جهت بزرگداشت عالمی یک مراسم بزرگی به راه بیاندازند. یا افرادی که باور دارند زمین به دور خورشید می‌گردد، روز تولد گالیله را جشن بگیرند، یا حتی از آن هم مسخره‌تر روز محاکمه گالیله در دفاع از او مراسم نمادین برگزار کنند.

از این جهت تویی که در برابر ظلم کشورت صدایت در نیامده، راهپیمایی اربعینت مسخره است و منظور من توهین نیست، همان مفهوم مسخرگی‌ست که تلاش کردم با مثال منظورم را برسانم. من و تویی که در مقابل این ظلم‌ها سر فرود می‌آوریم، ظلم‌های بعدی و بزرگتر را ممکن‌تر می‌سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید